Doping w sporcie

561

Dopingiem nazywamy wszelkiego rodzaju sztuczne podnoszenie umiejętności innymi sposobami niż trening. Mogą one mieć charakter psychiczny lub fizyczny, a najczęściej przybierają postać nielegalnych medykamentów. Często są bardzo niebezpieczne dla zdrowia sportowca. Choć doping w sporcie wskutek wykrywania go przez lekarzy jest coraz rzadszy, przypadki typu rosyjscy olimpijczycy dalej się powtarzają. Jakie są rodzaje dopingu i czym grozi ich stosowanie przez sportowca?

Rodzaje dopingu  

Doping można podzielić na trzy główne rodzaje: farmakologiczny, fizjologiczny i genetyczny. Ten pierwszy polega na podawaniu sportowcowi różnego rodzaju związków chemicznych, które są biologicznie czynne. Doping fizjologiczny polega na wymianie płynów ustrojowych, a dotyczy to przeważnie krwi. W przypadku dopingu genetycznego dochodzi do zmian w materiale DNA – zmiany w wektorach genetycznych są na tyle ciężkie do wykrycia, że komisje lekarskie mają w związku z nim istotny problem. 

W czym pomaga doping?

W zależności od rodzaju dopingu dochodzi do różnych nadwyżek u sportowców. W przypadku dopingu farmakologicznego używa się sterydów anabolicznych (które zwiększają masę mięśniową), hormonów (wzrost erytrocytów) i stymulantów (zapobiegają odczuwaniu bólu). Doping fizjologiczny pozwala istotne zwiększyć wydolność organizmu, co często wykorzystywali np. kolarze i biegacze. Doping genetyczny z kolei pozwala na wzrost liczby komórek w ciele, co pozytywnie wpływa na mięśnie i szpik kostny. 

Skutki stosowania dopingu 

Oprócz odbierania medali i wykluczania sportowców z rozgrywek doping ma jeszcze jedną poważną wadę: zdrowie zawodnika. Przy intensywnym stosowaniu może nawet wywołać kalectwo lub śmierć. Zwłaszcza jeśli jest podawany bez wiedzy specjalisty. Osłabia on organizm na resztę życia i może powodować łysienie. Uszkadza skórę powodując trądzik i inne zmiany dermatologiczne. Wpływa też na zdrowie psychiczne, powodując: bezsenność, wzrost agresji, wybuchowość, a nawet padaczkę. Doping przynosi jedynie korzyści tymczasowe, dlatego lepiej odpuścić go sobie ze względu na karierę w przyszłości. 

5/5 - (3)