Luksusowe auto rodzinne — BMW X7

481

Idealne motoryzacyjne połączenie dla aktywnej głowy rodziny to luksus, funkcjonalność i sportowe osiągi. Te trzy cechy rzadko występują na raz, jednak gdy tak się zdarzy, mamy do czynienia z autem, obok którego niełatwo przejść obojętnie. Takie właśnie jest nowe BMW X7.

Sportowy luksus

O luksusie oferowanym przez bawarskiego producenta nie trzeba przekonywać nikogo zaznajomionego z marką. BMW X7 prezentuje ponadprzeciętne rozmiary i unikatowy projekt, co bezpośrednio przekłada się na wyjątkową przestrzeń w środku i najwyższy możliwy poziom komfortu. Nowy SUV od BMW jest pojazdem 7-osobowym, choć można zamówić go także w wersji 6-osobowej, przy trzech rzędach foteli, po 2 w każdym. Przekłada się to na niespotykany komfort dla każdego z pasażerów.

Luksus widać tutaj już na pierwszy rzut oka. Pojazd jest największym w ofercie BMW, a jego estetyka, technika i wykończenie nie znają słowa „kompromis”. W eleganckiej estetyce kryją się najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, rozświetlone we wnętrzu auta przez listwę oświetlenia ambientowego. Podziw budzą szklane aplikacje CraftedClarity na dźwigni biegów, kontrolerze iDrive i przycisku Start/Stop. Za komfort całości odpowiada m.in. przestronna kabina wykończona w tapicerce BMW Individual ze skóry Merino w kolorze kości słoniowej i szarym Atlas. BMW X7 pozwala na komfort podróżowania, zarówno kierowcy, jak i pasażerów – nawet tych w ostatnim rzędzie, co jest rzadkie w przypadku pojazdów 7-osobowych.

Codzienny komfort

Za codzienny komfort odpowiada wysokie ustawienie samochodu na 21-calowych obręczach koła, co umożliwia sprawne pokonywanie większości przeszkód, które możemy napotkać na codziennych drogach. Zatrzaskowe wieszaki na odzież w systemie „Travel & Comfort” zapewnią, że podróżujący zawsze będą wyglądać doskonale, a integracja z systemami Apple CarPlay i Android Auto, że zawsze dojadą do celu.

Dojadą do niego bezpiecznie, za sprawą wszystkich nowoczesnych systemów bezpieczeństwa. System Professional utrzymuje samochód na pasie ruchu, odpowiedniej prędkości i odległości od poprzedzającego samochodu. Asystent parkowania wprowadza pojazd w najwęższe możliwe miejsce bez konieczności interwencji kierowcy i ryzyka szkód parkingowych. Wyświetlacz BMW Head-Up pozwoli kierowcy utrzymać wzrok na drodze, wyświetlając w polu jego widzenia wszystkie istotne informacje – nie tylko prędkość, ale także np. wskazówki nawigacji. Innowacyjny, inteligentny system operacyjny BMW 8 zapewnia intuicyjną, wygodną i przede wszystkim bezpieczną obsługę wszystkich systemów pojazdu.

Dostęp do samochodu można uzyskać nie tylko konwencjonalnym kluczykiem, ale także za pomocą funkcji BMW Digital Key Plus. Dzięki niej wystarczy posłużyć się telefonem z funkcją NFC.

Za komfort termiczny odpowie aż 5-strefowa klimatyzacja automatyczna, która pozwoli na indywidualne dopasowanie pożądanej temperatury dla wszystkich rzędów siedzeń. System nagłośnienia Diamond Surround o mocy 1475 W, dostarczony przez Bowers & Wilkins, zapewni audiofilskie doświadczenia w każdej podróży. Podróży, w którą zabierzesz, co zechcesz – 750 litrów przestrzeni bagażowej nie będzie wymagać żadnych kompromisów.

Silniki, osiągi, spalanie

Samochód występuje w 3 wersjach. Podstawą jest 3 litrowy, 6-cylindrowy rzędowy silnik benzynowy, który rozwija 381 koni mechanicznych i 540 Nm momentu obrotowego. To wszystko rozpędzi SUV-a do 100 km/h już w 5,8 s. Prędkość maksymalna to 250 km/h. Według deklaracji producenta BMW spali 10,6-9,6 litra benzyny na 100 kilometrów w cyklu mieszanym.

Jeżeli dla kogoś takie osiągi to zbyt mało, może sięgnąć po wersję M60i xDrive. Ta wyposażona jest w 4,4 litrowy silnik rozwijający 530 koni mechanicznych i imponujący moment obrotowy 750 Nm. Skraca to czas rozpędzenia się do „setki” o 1,1 sekundy – do 4,7 sekund. Prędkość maksymalna pozostaje ograniczona do 250 km/h.

Fani silników diesla mogą wybrać 3 litrowy, 352 konny silnik, osiągający 720 Nm momentu obrotowego. Jest najwolniejszy z całej trójki, choć w żadnym stopniu nie można powiedzieć, że jest wolny. Pierwsze 100 na godzinę pojawi się na ekranie już po 5,9 sekundy od ruszenia, a maksymalna prędkość wyniesie tu 245 km/h. Oferuje za to nieco niższe zużycie paliwa, niż wersja benzynowa: 8,6-7,7 l/100km.

Osiągi to jednak nie tylko prędkość na prostej, ale także responsywność w zakrętach. Odpowiednie działanie wyjątkowego układu jezdnego BMW X7 wspiera system Executive Drive Pro, oferujący aktywną stabilizację przechyłów bocznych, czym zmniejsza ruchy karoserii. Aktywny układ kierowniczy wpływa na zwrotność i poprawia komfort jazdy. To wszystko oczywiście wspierane jest napędem na wszystkie koła i automatyczną skrzynią biegów.

Luksusowe rodzinne BMW X7 znajdziecie w salonach dealerskich BMW M-Cars.

3.4/5 - (5)