Katalizator samochodowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

335

Wielu kierowców, czy nawet pasjonatów czterech kółek, nie zdaje sobie sprawy z ważności poszczególnych części samochodowych. Niektóre  z nich, uważane są  nawet za zbędne. Czy słusznie? Poznaj jeden z elementów układu wydechowego i odkryj  jego zalety. 

Jaka jest jedna z najważniejszych części układu wydechowego?

Wyjaśnijmy sobie może na początku, po co nam jest tak naprawdę ten układ wylotowy… Jak sama nazwa wskazuje, wyprowadza spaliny z silnika, oraz tłumi hałasy wydobywające się podczas jego pracy. Składa się między innymi z takich elementów jak kolektor wylotowy, tłumiki, czy reaktor katalityczny. Dokładne funkcje i pracę każdego z tych elementów możemy poznać na stronie RM Motors. Spaliny po opuszczeniu kolektora, trafiają do katalizatora.  I właśnie temu elementowi przyjrzymy się dzisiaj bliżej. Katalizatory owiane są bowiem bardzo często złą sławą.

Czy reaktor katalityczny jest nam niezbędny?

Element ten, jest współcześnie obowiązkowo montowany w każdym pojeździe spalinowym, ze względu na bardzo rygorystyczne normy emisji spalin. Katalizatory samochodowe bardzo skutecznie zmniejszają ilość szkodliwych składników zanieczyszczeń, przez co, przyczyniają się do ochrony środowiska oraz tym samym naszego zdrowia. Jak możemy przeczytać na RM Motors, działanie katalizatorów, to po prostu reakcje zawartych w urządzeniu metali szlachetnych jak pallad, platyna czy jod, z substancjami znajdującymi się w spalinach. Często zdarza się oczywiście zakup, czy wycięcie przez właściciela tego urządzenia. Czym to może grozić? Na Pewno mandatem z powodu wprowadzonych regulacji prawnych, czy nawet  nie przejściem przez samochód przeglądu. Nie wspominając o zwiększonej liczbie chorób płuc i serca. 

Jak rozpoznać brak, lub uszkodzenie  elementu?

Często kierowcy nie zdają sobie sprawy z tego, że ich samochód nie posiada katalizatora, bądź został on skradziony. Są jednak znaki, które mogą nam sugerować wyżej wspomniany problem. Katalizatory niestety bardzo często padają łupem  złodziei, z powodu ich dużej wartości. Jeśli w danym momencie nie możemy skorzystać z pomocy doświadczonego mechanika,  to naszą uwagę powinno zwrócić parę rzeczy. Spójrzmy na wylot rury wydechowej. Sprawdźmy, czy ilość zanieczyszczeń osadzających się na niej, nie jest większa niż zazwyczaj. Dobrym sposobem jest również przysłuchiwanie  się dźwiękom, wydawanym przez samochód. Głośniejsza praca niż zazwyczaj,  może świadczyć właśnie o braku katalizatora,  bądź uszkodzeniu układu wydechowego. Czasem również i spadek mocy naszego pojazdu, może świadczyć o wyżej wymienionym problemie, chociaż nie jest to regułą. Praca silnika może być nierówna. W dieslach kolor spalin często jest ciemniejszy. Katalizatory spełniają jak widzisz ważną funkcję i traktowane powinny być tak samo, jak każdy inny element samochodu. 

Jeśli coś złego dzieje się z katalizatorem, bądź nasz samochód go po prostu nie ma, to z pomocą przychodzą specjaliści. Na RM Motors można  poszukać nowego urządzenia. W razie problemów z doborem, pomogą profesjonaliści, dla których są to problemy na porządku dziennym.

5/5 - (1)