Jak skutecznie dbać o pióra wycieraczek?

793

Wycieraczki, choć niewielkie, stanowią niezwykle ważny element wyposażenia samochodu. To od nich zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Gdy źle usuwają wodę, śnieg lub zabrudzenia, kierowca ma znacznie ograniczoną widoczność, co może skończyć się tragicznie. Nikt z nas nie lubi jednak wydawać pieniędzy na zakup nowych wycieraczek. Na szczęście, możemy odwlec ten proces w czasie. Wystarczy bowiem odpowiednio dbać o pióra wycieraczek. W jaki sposób? Wyjaśniamy.

Z czego wykonane są pióra wycieraczek?

Pióra wycieraczek muszą być elastyczne, a jednocześnie dobrze przylegać do powierzchni szyby. Ważne jest również, by były odporne na działanie wilgoci, ponieważ mają z nią częstą styczność. Dlatego też najczęściej wykonywane są z gumy. W zależności od modelu i rodzaju wycieraczek, są to mieszanki z różnymi dodatkami. Niemniej jednak wciąż to guma jest najlepiej sprawdzającym się materiałem, z którego korzystają producenci zarówno najtańszych, jak i nieco droższych wycieraczek.

Regularne czyszczenie – dlaczego jest tak ważne?

Podstawową regułą, o której warto pamiętać w przypadku piór wycieraczek, jest ich systematyczne czyszczenie. Tymczasem większość z nas zapomina o tym i nie przykłada większej uwagi do czystości piór. Należy mieć świadomość, że podczas jazdy gromadzą się na nich liczne zabrudzenia, takie jak np. drobinki piasku, które w trakcie pracy wycieraczki powodują tarcie, a tym samym zużywanie się gumy. Warto więc przynajmniej raz w tygodniu przetrzeć pióra wycieraczek wilgotną szmatką z dodatkiem delikatnej substancji myjącej.

Czego należy unikać, by pióra wycieraczek służyły nam jak najdłużej?

Aby pióra wycieraczek miały możliwie jak najdłuższą żywotność, najlepiej pamiętać o kilku innych czynnościach i nawykach, które mogą je uszkodzić. Przede wszystkim należy unikać stosowania silnych detergentów do ich czyszczenia. Guma źle reaguje również na kontakt z tłustymi substancjami. Nie powinniśmy też pozostawiać samochodu na słońcu, ponieważ pióra wycieraczek z czasem zaczną się kruszyć pod wpływem promieniowania UV. Błędem jest również odrywanie wycieraczek od lodu zimą.

Czy pióra wycieraczek można odnowić?

Zdarza się, że o tym, w jaki sposób zadbać o stan wycieraczek, dowiadujemy się, gdy są już nieco zniszczone. Czy oznacza to, że musimy wymienić je na nowe? Na szczęście, niekoniecznie. Istnieje możliwość renowacji piór wycieraczek, która polega na delikatnym ich przycięciu tak, by na powrót ich krawędź była idealnie gładka i dobrze przylegała do szyby. Możemy zrobić to za pomocą specjalnych zestawów do renowacji.

Podsumowując, jeśli chcesz uniknąć zbędnych kosztów, a jednocześnie nie ryzykować na drodze, pamiętaj, że warto dbać o pióra wycieraczek i regularnie sprawdzać ich stan. Dzięki utrzymaniu ich w czystości mogą posłużyć o nawet kilka miesięcy dłużej. Jednak nawet regularne ich czyszczenie, podobnie jak wybór najwyższej jakości produktu, nie uchroni cię przed wymianą wycieraczek w ogóle. Zazwyczaj przynajmniej raz do roku, najczęściej po zakończeniu sezonu zimowego, warto wymienić wycieraczki na nowe, by zapewnić sobie pełnię komfortu i bezpieczeństwa.

5/5 - (9)