Jak dbać o dobrą kondycję samochodu?

437

Jazda zadbanym autem to czysta przyjemność. To również bezpieczeństwo na drodze nasze i osób w otoczeniu. Bez względu na to czy samochód ma za sobą lata młodości czy dopiero od niedawna porusza się po drogach, dbanie o niego to podstawa. I nie chodzi tylko i wyłącznie o sprzątanie i mycie – to także utrzymanie w porządku wszystkich elementów składowych pojazdu. Jak więc dbać o samochód, by służył wiele jeszcze wiele kolejnych lat? Jak się okazuje dbanie o pojazd, jego wnętrze czy nawet regeneracja silnika nie są takie trudne .

Okresowe przeglądy u mechanika

Każdy właściciel samochodu musi choć raz w roku przeprowadzić przegląd pojazdu. Obowiązku tego nie należy lekceważyć. Niesprawdzony pod kątem bezpieczeństwa pojazd jest dużym zagrożeniem w ruchu drogowym. Jednak nie chodzi tu wcale o wbicie pieczątki do dowodu rejestracyjnego. Żeby cieszyć się sprawnym samochodem, warto odwiedzać mechanika przynajmniej raz na 12 miesięcy (na przykład przed planowaną dłuższą podróżą) na dokładny przegląd wszystkich najważniejszych podzespołów. Warto również przy tej okazji wziąć pod uwagę użycie środków poprawiających pracę silnika czy skrzyni biegu, np. preparat do regeneracji silnika czy dodatek do oleju skrzyni biegu. Ponadto często szybciej zauważona usterka da się naprawić mniejszym kosztem.

Uzupełnianie płynów, wymiana olejów

Kierowca, który chce zadbać o swój pojazd powinien regularnie sprawdzać poziom płynów, a w razie potrzeby uzupełniać je. Jeśli użytkownik samochodu zauważy, że jakiś płyn stracił swoje właściwości, powinien rozważyć jego wymianę. Wymiana płynów, a w szczególności oleju silnikowego ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrej kondycji silnika. Przy okazji wymiany oleju silnikowego warto wcześniej dokupić preparat do czyszczenia silnika. Pozwoli on usunąć większe zabrudzenia powstałe w czasie pracy jednostki napędowej. Po wymianie oleju w silniku można użyć odpowiednio dobranego środka zwiększającego jakość pracy. Na rynku dostępnych jest wiele środków różnej jakości. Aby silnik pracował dłużej i był bardziej zadbany, warto zaopatrzyć się w dodatek do oleju silnikowego. Zwiększy on możliwości smarujące i konserwujące oleju.

Jak dbać o samochód, którym rzadko jeździmy?

Trzeba pamiętać o tym, że nawet kiedy samochód jest użytkowany tylko raz na jakiś czas albo w ogóle i od dłuższego czasu stoi tylko na parkingu należy dbać o niego tak samo jak przy częstej jeździe. W pierwszej kolejności ważnymi są częstsze wymiany oleju – traci on bowiem swoje właściwości nawet gdy silnik nie jest uruchomiony. Należy regularnie dopompowywać opony. Dzięki temu nie będą zniekształcać się, kiedy auto będzie stało długo w jednej pozycji. Dobrym pomysłem jest zatankowanie auta do pełna. Jeżeli w baku pozostanie miejsce łatwiej zbierać się tam będzie woda, która skropli się na ściankach zbiornika. Jazda na tak „wzbogaconym” paliwie może doprowadzić do uszkodzenia się podzespołów samochodu. Woskowanie auta – dzięki temu zabiegowi samochód nie będzie rdzewiał, stojąc na postoju. Ponadto raz w tygodniu warto przestawić auto. Sprawi to, że akumulator się nie rozładuje, a tym samym będzie służył dłużej.

Podsumowując

Nie każdy musi znać się na mechanice pojazdowej. Nie każdy kierowca musi przywiązywać się do swojego samochodu czy dbać o niego jak o własne dziecko. Ale regularnie stosując się do powyższych porad w prosty sposób można sprawić, że pojazd będzie służył dłużej. A co za tym idzie nie będzie konieczności częstszych wymian podzespołów co generuje dodatkowe koszty użytkowania. Warto brać to pod uwagę choćby dlatego, że dobrze utrzymane auto można w późniejszym czasie drożej sprzedać. A to pozwoli na oszczędności w przypadku zakupu nowego samochodu.

5/5 - (3)