Co robić, gdy pojawi się odprysk na przedniej szybie?

1004

Przednia szyba w samochodzie ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Powinna więc zapewniać nam optymalną widoczność. Niestety, podobnie jak inne elementy auta, nie jest niezniszczalna. Czasem wystarczy jedynie chwila by na jej powierzchni pojawiły się odpryski. Nawet jeśli są stosunkowo niewielkie, stanowią problem. Rozpraszają uwagę kierowcy, mogą również sprawić, że nie zauważy on bardzo istotnego szczegółu. Dlatego też każdy odprysk na przedniej szybie stanowi zagrożenie. Co jednak zrobić, gdy się pojawi? Czy wymiana szyby jest konieczna? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Gdy szyba ulega uszkodzeniu

Odprysk na przedniej szybie może powstać na wiele sposobów. Wystarczy niefortunny upadek gałęzi drzewa, niesforne dzieci bawiące się w pobliżu auta czy kamyk, który wydostanie się spod koła innego samochodu. Większość osób uważa, że w sytuacji, w której przednia szyba ulegnie uszkodzeniu, mają dwie możliwości – ignorować idące za tym zagrożenie lub zdecydować się na wymianę szyby.

Jak możemy się domyślać, pierwszy sposób jest najgorszym z możliwych. Odpryski nie tylko ograniczają bowiem widoczność kierowcy, ale również osłabiają szybę, mogąc doprowadzić do jej pęknięcia. Z drugiej strony jednak wymiana szyby jest kosztowna i większość posiadaczy aut wolałoby jej uniknąć. Czy jednak istnieje alternatywa, dzięki której możemy poradzić sobie z odpryskiem na przedniej szybie? Okazuje się, że tak.

Naprawa odprysków – rozwiązanie wielu kłopotów

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba kierowców, którzy spotkali się z problemem odprysku na przedniej szybie, decyduje się na naprawę. Jest to nie tylko tańsze, ale również bardziej ekologiczne. Naprawa odprysków na przedniej szybie polega na ich dokładnym oczyszczeniu oraz nałożeniu na odprysk odpowiednich komponentów, które są później szlifowane, wygładzane oraz utwardzane za pomocą promieniowania UV. Dzięki temu szyba wygląda jak nowa i jest dobrze zabezpieczona przed rozszerzaniem się uszczerbku.

Odprysk na przedniej szybie – kiedy nie da się go naprawić?

Warto w tym miejscu wspomnieć, że choć naprawa odprysków na przedniej szybie jest rozwiązaniem skutecznym i bezpiecznym, niestety nie może zostać zastosowana w przypadku każdego uszkodzenia szyby. Jeśli jest ono większe niż średnica monety 5-złotowej mogłoby okazać się niebezpieczne. Wówczas wymiana szyby jest jedynym odpowiedzialnym zachowaniem posiadacza auta.

Co ważne, nie możemy liczyć również na naprawę w sytuacjach gdy odprysków jest więcej i znajdują się blisko siebie oraz jeśli uszkodzenie znajduje się blisko krawędzi szyby.

Podsumowując, jeśli zauważysz odprysk na przedniej szybie twojego samochodu, nie wpadaj w panikę. Nie lekceważ również problemu. W dzisiejszych czasach możesz bowiem skorzystać z możliwości naprawy, dzięki którym nie tylko odzyskasz dobrą widoczność, ale również ochronisz szybę przed dalszym pogłębianiem się uszkodzenia. Słowem, jest to rozwiązanie, które warto wybrać.

5/5 - (2)