Car audio – co wybrać?

272

Praktycznie każdy samochód ma w swoim wyposażeniu głośniki. Większość z nich jednak opiera się na sprzęcie podstawowym, nie dających żadnych wrażeń muzycznych. Każdy entuzjasta słuchania muzyki w samochodzie powinien postawić na dobre car audio. Wybór nie jest jednak taki prosty, a do zakupu czasami będzie potrzebna odpowiednia wiedza. Moc czy pasmo przenoszenia zależą od pewnych istotnych czynników. Jak kupić odpowiedni sprzęt grający do samochodu, a które car audio omijać z daleka? 

Membrana głośnika

Ze względu na małą przestrzeń samochodu, bardzo ważna jest sama membrana głośnika. Jakość dźwięku bardzo często zależy od samej jej średnicy. Im większe parametry, tym większa szansa na lepszą i krystalicznie czystą jakość. Trzeba pamiętać o odpowiedniej głębokości montażowej, zwłaszcza w przypadku okolic bagażnika. Materiał membrany może być bardzo różny: niektórzy stawiają na tradycyjny papier, ale pojawia się też polipropylen, włókna węglowe, aluminium czy specjalistyczne włókna szklane. 

Moc głośnika 

W przypadku mocy danych głośników bardzo łatwo się pomylić. Producenci bardzo często podają na pudełkach moc impulsową, która nijak ma się do możliwości samego głośnika. Wartość danego sprzętu bardziej określa moc znamionowa. W przypadku mocy głośnika ważne jest też zadbanie o to, żeby była większa od wzmacniacza umieszczonego w aucie. Zbyt silny sygnał w takim przypadku może nawet uszkodzić sprzęt. 

Pasmo przenoszenia 

Bardzo ważne jest też zwrócenie uwagi na pasmo przenoszenia. Innymi słowy, zakres częstotliwości danego głośnika. Im rozpiętość pasma jest większa, tym lepszą jakość dźwięku można uzyskać. Niekoniecznie musi być to zakres od 16 Hz do 20 000 Hz, bo niektórych dźwięków człowiek i tak nie jest w stanie wychwycić. Ważne jednak, żeby zakres ten był jak najszerszy. 

Istotne przy dostosowywaniu głośników do samochodu jest odpowiednie wygłuszenie w pojeździe. Im więcej dźwięków dochodzących z zewnątrz auta, tym mniejsza satysfakcja z nowo kupionych głośników. 

5/5 - (4)